Merkel: Ia vlen ta mbash Europën të bashkuar

Ia vlen ta mbash të bashkuar Europën, deklaroi kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë një fjalimi në Bundesrat.

Gjatë fjalimit në Bundesrat, trupi legjislativ që përfaqëson 16 landet e Gjermanisë në nivel federal, kancelarja bëri edhe prezantimin e vizionit të presidencës gjermane gjatë presidencës së radhës të BE-së.

“Pandemia tregoi prekshmërinë e Europës. Europa nuk është vetëm një dhuratë e historisë, por edhe një projekt për të cilin është punuar me përpjekje”, shtoi kancelarja.

”Kohezioni në BE është garantues i paqes dhe mirëqenies së kontinentit”, theksoi ajo.

Related posts

Nju Jork, përhapja e virusit po ngadalësohet

admin

Ditë zie në Kinë për viktimat e koronavirusit

admin

SHBA-ja akuzon Kinën për hakim të kërkimeve rreth koronavirusit

admin

Turqi/ Shkon në 670 numri i të prekurve, 9 viktima

admin

Parlamenti Europian: Maskat detyrim për këdo brenda ambienteve

admin

Pas festës së Pashkëve, Danimarka mund të zbusë masat mbrojtëse

admin