​Covid-19, mbi 432 mijë viktima dhe 7.8 milionë të infektuar në botë

Numri i të infektuarve nga Covid-19 në gjithë botën ka shkuar në 7,872,620 sipas Worldometers. Ndërkohë numri i viktimave ka arritur në 432,475.

Numri më i madh i vdekjeve është regjistruar në SHBA, me 117,527 viktima, ndërsa pas saj radhiten Brazili me 42,791, Britania e Madhe me 41,662, Italia me 34,301, Franca me 29,398 dhe Spanja me 27,136.

Ndërkaq, në Kinë, vendin e origjinës së virusit, numri total i vdekjeve është 4,634. Në Shqipëri janë shënuar 36 viktima dhe janë infektuar 1,464 persona.

Numri i viktimave në Brazil si pasojë e COVID-19 ka arritur në 41,828, duke tejkaluar Britaninë të premten. Brazili, sipas statistikave, është shteti i dytë më numrin më të madh të viktimave në botë.

Sistemi shëndetësor i Brazilit po përballet me shifrat më të rënda të të infektuarve nga koronavirusi.

Ministria e Shëndetësisë raportoi të premten 828,810 raste, 25,982 të reja brenda 24 orëve dhe 909 viktima. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar më shumë se 1,200 viktima në ditë që nga dita e martë, në kohën kur vendi po tenton të relaksojë masat dhe të rihapë bizneset.

Related posts

Shqiptari nga Maqedonia që jeton në Gjenevë zbuloi kamerën që detekton njerzit e prekur nga Korona

admin1

Parlamenti britanik do të rihapë dyert në 21 prill pavarësisht koronavirusit

admin1

​Aeroplanët dhe helikopterët hedhin lule mbi spitale në Indi

admin1

Si filloi e gjitha: Një nga pacientët e parë të coronavirusit në Kinë tregon se kur iu shfaqën simptomat e para dhe çfarë i thanë mjekët në fillim

admin1

Koronavirusi, mbi 10 000 të vdekur në botë/ Zero të infektuar në Wuhan të Kinës

admin

COVID-19, ndikim rrënues në turizmin europian

admin1