OBSH: Maska e detyrueshme kur distancimi fizik është i pamundur

Organizata Botërore e Shëndetit lëshoi sot ​​udhëzime të reja në lidhje me maskat duke këshilluar përdorimin e saj kur ka një transmetim të gjerë të koronavirusit të ri dhe kur distancimi fizik është i vështirë për t’u mbajtur.

“Duke patur parasysh evolucionin e të dhënave, OBSH-ja i këshillon qeveritë të inkurajojnë publikun e gjerë që të përdorë maska, ​​kur transmetimi është i përhapur dhe distancimi fizik është i pamundur”, tha kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, gjatë një konference për shtyp.

“Së dyti, ne rekomandojmë që personat e moshës 60 vjeç e sipër ose ata që vuajnë nga probleme mjekësore para-ekzistuese, të mbajnë një maskë, në situatat kur distancimi fizik nuk është i mundur”, shtoi ai.

Ghebreyesus vuri në dukje se udhëzimet e reja u zhvilluan pas ekzaminimit të të dhënave në dispozicion dhe këshillimeve me shumë ekspertë e grupe të shoqërisë civile.

Related posts

Turqi, arrestohen 22 të dyshuar në operacionin anti-drogë

admin

Angela Merkel shihet duke blerë vetë në një dyqan

admin

Përdori medikamentin që Trump sugjeroi kundër koronavirusit, vdes pas gjysmë ore një burrë në SHBA

admin

Coronavirus, boksieri siguron 700 mijë maska dhe 50 mijë teste

admin

Turqia, pezullohen të gjitha namazet me xhematë

admin

Rritet numri i mjekëve që kanë ndërruar jetë nga koronavirusi në Itali

admin