Pesë zëvëndësime në ndeshje, merr dritë jeshile

Bordi i Asociacionit Ndërkombëtar të Futbollit, ka përkrahur propoziin e FIFA-s, që të aplikohen më shumë zëvëndësime në ndeshjet zyrtare në periudhën e ardhshme. Saktësisht do të lejohen 5 zëvëndësime në vend të 3 zëvëndësimeve që ishin të paraparë deri më tani.

Ky ndryshim vjen në drejtim që futbollistët më lehtë të përballojnë ndryshimet e menjëhershme, ose numrin e madh të ndeshjeve në këtë periudhën që vjen, orari stërngarkuar dhe e gjthë kjo me qëllim që të parandalohen lëndime më serioze dhe lodhjet te lojtarëve.

Ky rregull është i njohur më mirë në eliminatoret e kombëtarëve të moshave të reja, ku bëhen 5 zëvëndësime.

Related posts

Formula 1 konfirmon anulimin e tre garave

admin

Fetel largohet, 3 kandidatë konkurrojnë për vendin e tij

admin

Ndërron jetë legjenda e futbollit, Diego Armando Maradona

admin

NEYMAR KA ZGJEDHUR SKUADRËN E RE, BRAZILIANI REFUZON RINOVIMIN E KONTRATËS

admin

admin

Montagliani: Sfidat ndëkombëtare mund të shtyhen në 2021

admin