Parlamenti i Spanjës zgjeron gjendjen e jashtëzakonshme për të katërtën herë

Parlamenti Spanjoll miratoi zgjerimin e gjendjes së jashtëzakonshme të vendit për herë të katërt të mërkurën, duke vazhduar kufizimet e mëdha në lëvizje dhe biznesie deri më 24 maj, për shkak të pandemisë koronavirus.

Vendimi, i miratuar me 178 vota pro, 75 kundër dhe me 97 abstenime, erdhi pasi kryeministri i Spanjës, Pedro Sánchez, negocioi votat e në minutë të fundit për të siguruar zgjatjen, megjithë abstenimin e partisë opozitare Partia Popullore, shkruan CNN, transmeton lajmi.net.

Zgjerimi i jep qeverisë së pakicave të drejtuar nga Partia Socialiste fuqinë që të vazhdojë të zbatojë kufizimet nën rregullat e gjendjes së jashtëzakonshme, të dekretuara në 14 mars.

Gjatë debatit parlamentar përpara votimit, opozita dhe partitë e krahut të djathtë kritikuan ashpër qeverinë e drejtuar nga pakicat socialiste, duke akuzuar Sánchez për mbajtjen e qytetarëve spanjollë në “peng” dhe për kufizim të të drejtave themelore.

“Ne po kufizojmë dy të drejta, për të garantuar dy të tjera: shëndetin publik dhe jetën. Dhe për të kufizuar këto dy të drejta, ne kemi nevojë për instrumentin e vetëm kushtetues dhe juridik që na lejon të veprojmë mbi to, që është gjendja e jashtëzakonshme “, u përgjigj Sánchez.

Kryeministri spanjoll tha se ai do të kërkojë zgjatje 15-ditore në të gjithë periudhën e shkallëzimit të vendit, që pritet të zgjasë deri në fund të qershorit.

Gjendja e jashtëzakonshme u shpall për herë të parë në 14 mars dhe u zgjerua për herë të parë më 27 mars

Related posts

Në Çeki nis zbatimi i “karantinës së mençur”

admin

Nga sot ka filluar llogaritja verore e kohës

admin

Kriza ekonomike nga Covid-19, botës nuk i mjaftojnë 5 trilionë dollarë

admin

SHBA, parashikimet 100-240 mijë vdekje nga koronavirusi

admin

2 477 raste të reja në Itali, numri më i ulëti prej një muaj

admin

Banka Botërore: Ulje e aktivitetit ekonomik

admin