Sot, katër vite më parë u shkrua historia e futbollit kosovar

Data 3 maj e vitit 2019 do të mbetet në histori të futbollit kosovar

Sot, katër vite me parë Kosova u pranua me të drejta të plota në shtëpinë më të madhe të futbollin në Evropë, UEFA.

Në Kongresin e UEFA-s më 3 maj 2016, Kosova u bë anëtari i 55-të i shtëpisë evropiane të futbollit, me 28 vota pro, 24 kundër dhe 2 të pavlefshme.

Pas pranimit në UEFA, Kosova me 13 maj të po të njëjtit vit u pranua edhe në FIFA.

Që nga vitin 2016 Kombëtarja e Kosovës dhe klubet kosovare marrin pjesë në garat evropiane dhe ndërkombëtare të organizuara nga UEFA dhe FIFA.

Meritori më i madh që Kosova u anëtarësua në UEFA ishte legjenda e futbollit kosovar, Fadil Vokrri, i cili në atë kohë ishte president i FFK-së, derisa dy vite me vonë ndërroj jetë.

Vendin e Vokrrit e zuri Agim Ademi, i cili po e vazhdon rrugën e legjendës se futbollit kosovar.

Related posts

Aleksander Ceferin: “Futbolli nuk do të jetë më si më parë”

admin

Shtyhen datat e finales në Champions dhe Ligës Evropa

admin

Mediat, Handanoviç nuk largohet nga Interi

admin

Fetel: Mezi pres fillimin e sezonit, do të jetë ndryshe

admin

Gabimi i skautëve të Real Madridit për Hallandin

admin

Bllokohet futbollisti i Realit: “Do ta arrestojmë, nuk na interesojnë milionat e tij”

admin