SHBA, mbi 65 mijë të vdekur nga koronavirusi

Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më së shumti viktima si pasojë e koronavirusit në nivel global, ndonëse në proporcion me numrin e popullsisë, ato kanë më pak vdekje sesa disa vende në Evropë.

Numri i viktimave në SHBA ka kaluar shifrën 65,000 ndërkohë që më shumë se 1.1 milion persona janë prekur nga sëmundja Covid-19, që shkakton koronavirusi.

Një ditë më parë, Administrata amerikane për Ushqim dhe Ilaçe ka autorizuar përdorimin e një ilaçi të krijuar për sëmundjen Ebola, për të trajtuar pacientët me koronavirus.

Një ditë më parë është bërë e ditur edhe se shtetet si Ajdaho dhe Allabama janë duke lehtësuar masat e izolimit.

Teksasi ka hequr masat e qëndrimit në shtëpi për më shumë se 29 milionë banorë.

Related posts

Trump nënshkruan paketën e ndihmës prej 500 miliardë dollarësh

admin

Trump: Izolimi i zgjatur mund të shkatërrojë vendin

admin

Mafia italiane shfrytëzon pandeminë, rrit influencën duke ndihmuar familjet në nevojë

admin

Kjo lojë është fiksimi i ri i njerëzve në karantinë, por pse?

admin

Rusi, mbartësit e koronavirusit gjurmohen përmes celularit

admin

Covid-19 në Spanjë, policët ndalojnë dhe duartrokasin para spitalit

admin