Rritet numri i udhëtimeve dhe shëtitjeve brenda qyteteve në Kinë

Qytetet më të populluara të Kinës kanë shënuar një rritje të vizitorëve më 1 maj. Numri i personave që kanë udhëtuar jashtë qyteteve të tyre është ngritur në 40 % që nga e premtja.

Rritja e udhëtimeve dhe shëtitjeve në periudhën më të madhe të turizmit në Kinë, mund të sjellë lehtësira në rikthimin e sektorit të hotelerisë që është goditur nga pandemia.

Qindra vende turistike janë rihapur derisa autoritetet janë duke bërë përpjekje për të përmirësuar ekonominë.

Kina ka shënuar më shumë se 23 milionë turistë vendor më 1 maj, sipas statistikave zyrtare.

Por, krahasuar me vitin 2019 në periudhën e njëjtë, Kina ka shënuar 67,13 milionë turistë në ditë.

Disa turistë kanë qëndruar më afër shtëpive të tyre dhe kanë evituar vendet ku ende po luftohet me mbetjet e virusit.

Kina ka raportuar për një rast të ri me koronavirus më 1 maj, krahasuar me 12 të raportuar një ditë më parë.

Related posts

Edhe Kryeministri britanik i infektuar me koronavirus

admin

BM, 761 të vdekur në 24 orët e fundit

admin

Çfarë është Hantavirusi, virusi që thuhet se u rishfaq në Kinë?

admin

Ekspertët: Evropa nuk ishte e përgatitur për pandeminë

admin

Islanda gradualisht i kthehet jetës normale

admin

Vdes shqiptari i parë në Amerikë nga coronavirusi

admin