Koronavirusi, British Airways pushon nga puna 12 000 punonjës

British Airways do të shkurtojë deri në 12 000 punëtorë, më shumë se një e katërta e fuqisë së saj punëtore, të tepërt pas një kolapsi të udhëtimit global për shkak të krizës së koronavirusit.

Kompani angleze po u ka bërë me dije sindikatave një propozim rikonstuimi dhe një program pushimesh nga puna, lexohet në një komunikatë të lëshuar nga kompania sot në Londër. Punonjësit e pushuar do të jenë si ata në tokë dhe ata në fluturim.

Në fillim të prillit kompania përmbylli një dakordim me sindikatat, për të pushuar përkohësisht nga puna mbi 36 mijë punëtorë, 80 për qind e punonjësve në tokë.

Kompania mëmë IAG ka shkurtuar kapacitetin e pasagjereve në prill me 94%, krahasuar me vitin 2019, duke operuar vetëm fluturime për të sjellë në shtëpi shtetasit anglezë. Deri në fund të marsit kjo kompani kishte një likuiditet prej 9,5 miliard stërlinash.

Related posts

Austria lehtëson izolimin, disa biznese rihapen

admin

Ish presidenti francez nën hetime për abuzim seksual

admin

Bruno Mars dhuron një milion dollarë për punëtorët që humbën punën gjatë periudhës së coronavirusit

admin

BE-ja miraton paketën e shpëtimit

admin

Një botë e ndarë nuk mund të mposhtë pandeminë, paralajmëron OBSH-ja

admin

Gjermania ndan 750 miliardë euro për të ndihmuar ekonominë

admin