Nga Ballack deri te Higuain: 10 humbësit më të mëdhenj në histori të futbollit

Kur ju vije në mend legjenda e Milanit, paolo Maldini, ju nuk mund të mendoni se ai është një humbës.

Njëri ndër mbrojtësit më të mirë në histori të futbollit, ka fituar pesë herë Ligën e Kampionëve, shtatë Serie A dhe 13 tituj të tjerë në San Siro.

Sidoqoftë, ikona italiane ka pësuar humbje në finale të mëdha dhe aty mund të marrë titullin si një humbës më i madh në histori.

Por, në këtë listë janë edhe dhjetë lojtarë të tjerë që kanë humbur shumë finale:

1) Javier Mascherano – ka humbur plotë 11 finale me klube dhe kombëtaren e Argjentinës.

FBL-WC-2014-MATCH64-GER-ARG

2) Patrice Evra – ka humbur katër finale, gjersa dy vijnë vetëm nga koha kur luante me Manchester Unitedin.

Portugal v France - Final: UEFA Euro 2016

3) Arjen Robben – ka fituar shumë gjatë karrierës së tij, mirëpo ka humbur  në total gjashtë finale.

FC Bayern Muenchen v Chelsea FC - UEFA Champions League Final

4) Michael Ballack – njëri ndër lojtarët më të suksesshëm gjerman, por që nuk ia ka dal mbanë në shtatë gashtë finale të luajtura, derisa në njërën ishte i suspenduar.

CHAMPIONS LEAGUE 01/02 FINALE: BAYER 04 LEVERKUSEN - REAL MADRID 1:2

5) Hector Cuper – I vetmi trajner në listë që ka humbur gjashtë finale në futboll.

FBL-AFR-2017-MATCH32-EGY-CMR

6) Alessandro del Piero – padyshim njëri ndër lojtarët më të mirë në histori të futbollit, mirëpo edhe një humbës i madh, pasi në total ka dështuar në pesë finale.

Alessandro del Piero of Juventus

7) Lothar Matthaus – Legjenda gjermane kishte fituar 26 trofe gjatë karrierës së tij, po ka humbur gjashtë finale.

CHAMPIONS LEAGUE 98/99 FINALE

8)  Gonzalo Higuain – do të mbahet mend për festën e golit të tij në finalen e Kupës ë Botës së vitit 2014, por kishte humbur edhe shumë shanse, e që ka humbur edhe pesë finale.

FBL-COPAM2015-ARG-CHI

9) Gianluigi Buffon – njëri ndër portierët më të mirë në histori dhe që ka fituar shumë trofe, derisa nuk ja ka dalë mbanë në pesë finale.

Juventus v Real Madrid - UEFA Champions League Final

10) Antony de Avila – kishte humbur pesë finale të Copa Libertadores, e që kishte luajtur deri në moshën 47-vjeçare. /Telegrafi/

Antony de Avila

Related posts

Shtyhet sërish rikthimi i Bundesligës

admin

Transferimi i parë zyrtar, pas pandemisë “Covid 19”

admin

Belgjika ndalon aktivitetet sportive deri më 31 korrik

admin

FAVORITËT E LEBRON: TË GJITHË NË LIVERPOOL, CR7, I ÇMENDURI ZLATAN

admin

NEYMAR KA ZGJEDHUR SKUADRËN E RE, BRAZILIANI REFUZON RINOVIMIN E KONTRATËS

admin

Ademi paralajmëroi 2 anëtarë të rinj të kombëtares së Kosovës

admin