OBSH: S’ka të dhënat që të shëruarit nuk mund të infektohen sërish

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha sot se aktualisht “nuk ka të dhëna” që njerëzit që janë shëruar nga sëmundja COVID-19 dhe kanë antitrupa, nuk mund të infektohen sërish.

OBSH-ja po ashtu paralajmëroi kundër “pasaportave të imunitetit” ose “certifikatave” që dëshmojnë se njerëzit e shëruar nuk paraqesin rrezik për të infektuar të tjerët me COVID-19, duke thënë se praktika të tilla në fakt mund të bëjnë që virusi të përhapet më shumë.

Shteti i Kilit javën e kaluar nisi të shpërndajë “pasaporta të shëndetit” për njerëzit që ishin shëruar nga koronavirusi. Në këtë shtet, kushdo që është shëruar nga koronavirusi, mund të rikthehet në punë.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, në gjithë botën janë infektuar mbi 2,8 milionë njerëz nga koronavirusi i ri dhe mbi 190 mijë kanë vdekur.

Related posts

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro rezulton pozitiv në testin e coronavirusit

admin

Turqia, pezullohen të gjitha namazet me xhematë

admin

Putin: Optimizmi dhe humori i Boris Johnson do ta ndihmojnë të shërohet

admin

Turqi, nis procesi gjyqësor për rastin Khashoggi

admin

Virusi korona, ShBA kërkon personel mjekësor nga jashtë

admin

Centenoi: Do të dalim nga kriza me nivele të larta të borxhit

admin