Belgjika hap shkollat në maj

Belgjika do të nisë gradulisht lehtësimin e masave shtrënguese gjatë muajit maj, duke lejuar hapjen e shumë bizneseve dhe shkollave.

Kryeministrja Sophie Wilmes tha se masat shtrënguese do të fillojnë të lehtësohen nga 4 maji, kur do të hiqen kufizimet për sportet në ambjente të hapura dhe transportin publik.

Të gjitha bizneset do të lejohen të rihapen nga 11 maji dhe shkollat nga 18 maji. Përtej kësaj, vendet e tjera publike, të tilla si kafene, bare, restorante, mund të rihapen gradualisht në qershor.

Wilmes shtoi se këto masa janë marrë pasi përhapja e virusit është e ngadalsuar.

Kujtojmë që Belgjika shpalli një bllokim mbarëkombëtar mbi krizën e koronavirusit më 18 mars, pas shembullit të disa vendeve evropiane. Deri tani ka 44,293 raste të konfirmuara të koronavirusit dhe 6,679 vdekjeve të lidhura me sëmundjen në vend, sipas një njoftimi nga Universiteti Johns Hopkins.

Related posts

Dita Botërore e Refugjatëve

admin1

SHBA, rekord i ri viktimash dhe të prekurish nga COVID-19

admin1

Eksperti i OKB: Kriza e karkalecave do të përhapet, rrezikon ushqimin e 25 milionë njerëzve

admin1

​59 vjet nga fluturimi i parë i njeriut në hapësirë

admin1

12,000 punonjës shëndetësie në pension i përgjigjen thirrjes për luftë ndaj koronavirusit në Britani

admin1

Spanja gradualisht do të lehtësojë kufizimet

admin1