Ushqimet për flokë të shëndetshëm

Sipas ekspertëve, ekzistojnë disa ushqime të cilat ndihmojnë për të pasur flokë të shëndetshëm.

Spinaqi

Është i pasur me hekur, që ndihmon në transportimin e oksigjenit në qeliza dhe siguron shëndetin e flokëve.

Fara kungulli

Janë një burim i mirë i zinkut, një element që tenton të ruajë një ekuilibër të hormoneve në trup, duke zvogëluar humbjen e flokëve.

Avokado

Është një ushqim që përmban një sasi të mirë të vitaminës E. Rrit shëndetin e flokëve, thonjve dhe lëkurës, si dhe aktivitetin antioksidues.

Patatja e ëmbël

Është një burim i mirë i biotinës ose vitamina B7. Ajo i bën flokët më të pasura dhe më të dendura.

Portokalli dhe specat jeshilë, të kuq ose të verdhë

Janë të pasura me vitaminë C, e cila nuk duhet të mungojë në dietën tuaj. Kjo vitaminë ndihmon në prodhimin e kolagjenit në flokë, mban lagështinë brenda, ka aktivitet antioksidues dhe parandalon dëmtimin e parakohshëm.

Related posts

12 mënyra për të rënë në peshë pas moshës 40-vjeçare

admin

Sa të kalojë pandemia, Meghan Markle do të marrë pjesë në çdo tapet të kuq

admin

Puna në kopsht ndikon pozitivisht në shëndetin mendor dhe fizik

admin

Të gjithë duhet të pushohen nga puna të paktën një herë

admin

Lajm i mirë për fansat e Taynës, sot apo nesër videoklipi i ri?

admin

Dafina ka publikuar këngën e re, a është dedikim për ish të dashurin e saj?

admin