Jordani, dronë dhe kamera mbikëqyrjeje për respektimin e shtetrrethimit

Autoritetet jordaneze njoftuan se do të përdorin dronë dhe kamera për mbikëqyrje për të garantuar respektimin e shtetërrethimit të vendosur në të gjithë mbretërinë me qëllim limitimin e përhapjes së koronavirusit të ri.

“Forcat e ushtrisë dhe shërbimet e sigurisë do të sigurohen se shtetrrethimi është respktuar duke përdorur teknologjitë moderne të tilla si drone dhe kamera mbikëqyrjeje”, deklaroi ministri i Shtetit për Informacionin, Amjad al-Adaylé, në një conference shtypi.

“Pesë persona kanë humbur jetën nga koronavirusi dhe 323 të tjerë janë të kontaminuar nga sëmundja”, sipas një bilanci të fundit të autoriteteve jordaneze.

Adayle, i cili është gjithashtu zëdhënës i qeverisë, theksoi se autoritetet do të merrnin masat e nevojshme kundër çdo personi që shkel vendimet e marra për të parandaluar përhapjen e epidemisë.

Jordania vendosi muajin e kaluar një shtetrrethim në të gjithë vendin, shoqëruar me sanksione të ashpra për shkelësit.

Related posts

Namazi i teravive në Qabe gjatë Ramazanit do të falet pa praninë e xhematit

admin

“Nikotina nuk mbron nga koronavirusi”, OBSH-ja kundër studimit francez

admin

Në botë mbi 8,6 milionë persona të infektuar me koronavirus

admin

Eksperti i OKB: Kriza e karkalecave do të përhapet, rrezikon ushqimin e 25 milionë njerëzve

admin

Një nga punonjësit e pallatit mbretëror është infektuar me Covid-19

admin

Pëson ndryshime instagrami i princit William dhe Kate pasi Harry & Meghan lanë mbretërinë

admin