Filipçe: 74 pacientë të shtruar në Klinikë, 15 në gjendje të rëndë

Ministri Filipçe tha se për momentin në Klinikën Infektive në Shkup janë të shtruar 74 pacientë, 15 janë në gjendje të rëndë shëndetësore, ndërsa të tjerët janë në gjendje stabile, kryesisht me simptoma të mesme dhe të lehta. Ai tha po ashtu se javën që vjen do të futet në funksionim edhe spitali mobil që është instaluar pranë klinikës, ku për momentin mungon vetëm lidhja e aparaturave me Klinikën. Pacientët që kanë situatë të lehtë shëndetësore do të kurohen në shtëpi. Në funksion ka hyrë edhe Spitali 8 Shtatori që disponon 400 shtretër, ndërsa spitali mobil përmban 110 shtretër.

Related posts

Filipçe: Janë kryer 1 800 testime në nivel kombëtar

admin

Zaev nuk zbulon emrat e zv/ministrave, “Jemi në bisedime, nesër do të përcaktohemi”

admin

Mosrespektimi i orës policore, arrestohen 57 persona

admin

Sot jepet vendimi për rastin “Titanik 3”

admin

ZYRTARE/ Ja lista e koalicionit ASH- AAA në të gjitha zonat

admin

MPB: 805 shkelje për mos-mbajtje të maskës mbrojtëse

admin