Çulev: Gjatë fundjavës rritet numri i policëve, ora policore fillon nga …

Nesër dhe pasnesër më shumë policë në rrugë. Ora policore të shtunën dhe të dielën fillon në ora 16 pasdite dhe zgjat deri të nesërmen në ora 5 të mëngjesit. Fundjavën e kaluar, MPB ka regjistruar mosrespektim të ndalimit të lëvizjes, kështu që këtë fundjavë do të ketë dukshëm më shumë policë në të gjithë vendin se sa fundjavën e kaluar.

Unë bëra një paralele me fundjavën e parë, kur pati një kufizim të lëvizjes, kur patëm një rritje të konsiderueshme të mosrespektimit të ndalimit të lëvizjes. Por, kjo është gjithashtu një reflektim i orëve më të gjata, por këtë fundjavë presim që qytetarët të manifestojnë më shumë ndërgjegje dhe të respektojnë masën e ndalimit, dhe unë do t’i njoftoj se pjesëtarët e MPB-së do të angazhohen në një numër më të madh – tha Naqe Çulev, Ministër i Brendshëm.

Ideja e përdorimit të droneve në orë policore për të ndjekur qytetarët, që nuk respektojnë ndalimin nuk ka arritur ende në Qeveri.

Pika është duke pritur në rend dite, në një seance të mbyllur të Qeverisë. Sapo të kalojë në seancën e mbyllur të Qeverisë, dronët sigurisht që do të përdoren për të monitoruar lëvizjen e qytetarëve – deklaroi Naqe Çulev – Ministër i Brendshëm.

Në 24 orët e kaluara në Maqedoni, 43 qytetarë kanë lëvizur pas orës 21 pa lejen e duhur. 27 persona u arrestuan dhe të tjerëve iu morën të dhëna, ndërsa MPB njoftoi masa ndaj tyre. Policia njoftoi se në 24 orët e fundit, për 91 persona janë dhënë vendime të izolimi, dhe 23 kanë nënshkruar deklaratë të vetizolimit. Kontrollet e MPB-së treguan se vetëm një person në 24 orët e fundit gjatë kontrollit policor nuk ishte në shtëpi.

Related posts

Moti sot do të jetë me vranësira i shoqëruar me reshje shiu

admin

KSHZ i ndërpret aktivitetet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare shkaku i gjendjes së jashtëzakonshme me Kovid-19

admin

Republika e Maqedonisë së Veriut për herë të parë nesër do të ulet në tavolinën e NATO-s si anëtare e plotfuqishme

admin

Filipçe: Është marrë plazmë e gjakut nga dy pacientë për të shëruar pacientë me koronavirus

admin

Qeveria në mbledhjen e sotme diskuton për hapjen e kufijve

admin

Sofja konfirmon veton, akuzon Shkupin për nxitje të urrejtjes

admin