Covid-19, Der Leyen: BE nuk duhej ta linte vetëm Italinë

Bashkimi Europian duhej ta përballonte si një i vetëm pandeminë dhe nuk duhej ta linte Italinë vetëm, deklaroi presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, në një letër dërguar gazetës së njohur italiane ”La Reppublica”.

”Europa tashmë e ka ndryshuar ritmin e saj”, theksoi ajo.

”Tani nuk është si më parë dhe kjo ishte e dëmshme. Mund të ishte shmangur”, thotë Der Leyen.

”Sot Europa po mobilizohet përkrah Italisë, por duhet pranuar që në ditët e para të krizës, të përballur me nevojën për një përgjigje të përbashkët, shumëkush ka menduar vetëm për problemet e shtëpisë së tij”, shton presidentja.

”Ne kemi marrë masa me të ashtuquajturin instrumenti SURE për ruajtjen e nivelit të punësimit në vendet më të prekura. Ajo që kaluam ishte e dëmshme dhe mund të ishte shmangur, por tani Europa ka ndryshuar ritmin e saj”, përfundon Von Der Leyen.

Related posts

OBT mbështet Australinë për paketimin e thjeshtë të cigareve

admin

Koreja e Jugut thotë se te 116 pacientë u përsërit sëmundja COVID-19

admin

​Lajçak diskuton me Vuçiqin për dialogun Kosovë-Serbi

admin

Borel: BE-ja nuk është faktor ndërkombëtar nëse nuk e zgjidhë çështjen e Kosovës

admin

Vendimi i kushtetueses, SHBA: Sundimi i ligjit po funksionon në Kosovë

admin

Kryeministri kanadez sikur Kurti – nuk pranon që ushtria të del në rrugë shkaku i koronavirusit

admin