Muaji i Ramazanit fillon më 24 prill

Në kalendarin mysliman bëhet e ditur se dita e parë e Ramazanit do t’i bie ditën e premte dhe se syfyri do të jetë në orën 03:50.

Besimtarët myslimanë do të agjërojnë deri më datën 24 maj, ku edhe është dita e parë e Fitër Bajramit.

Agjërimi është njëra prej pesë shtyllave kryesore të fesë Islame. Në këtë muaj besimtarët shtojnë lutjet e ibadetet, rrisin ndjesinë e përkushtimit ndaj Krijuesit, ndaj shoqërisë e familjes, dhe po ashtu rrisin ndjesinë e solidaritetit, ndihmës e bamirësisë. 

Related posts

Arrestohen dy persona në kufirin Maqedoni – Kosovë

admin

Filipçe: Ngadalë po e fitojmë betejën me Covid-19

admin

Ali Ahmeti: Dje mbollëm që sot të korrim

admin

KRRE vendos sot për çmimet e reja të derivateve të naftës

admin

Filipçe: Në 24 orët e fundit janë bërë 342 testime, 30 pozitivë

admin

Mot i ndryshueshëm me reshje të rrëmbyeshme të shiut në orët e pasdites

admin