Gjykata kushtetuese rrezon vendimin e Albin Kurtit(FOTO DOKUMENT)

Gjykata Kushtetuese e ka pranuar kërkesën e Presidentit Hashim Thaçi, duke shpallur të pavlefshëm vendimin e Kryeministrit në detyrë, Albin Kurtit për kufizimin e lëvizjes.

Kurti kishte marrë vendim që të kufizohet liria e lëvizjes së qytetarëve në këtë kohë pandemie, por Thaçi kishte thënë se ky vendim është anti-kushtetues. Të njëjtin më pas e kishte çuar në Kushtetuese.

Megjithatë sipas vendimit të Gjykatës Kushteuese vendimi i qeverisë Kurti mbetët në fuqi deri më 13 prill.

“Ky aktgjykim, në pajtim me nenin 116.3 të Kushtetutës, nenin 20.5 të Ligjit dhe rregullin 60 (5) të Rregullores së punës, hyn në fuqi më 13 prill 2020”, thuhet në vendim, shkruan Insajderi.

Deri më 13 prill vlen masa kufizuese siç ka qenë deri sot, nga 17:00 deri në ora 6:00.

Related posts

Shpend Ahmeti i ndan këngëtarit Sabri Fejzullahu “Çelësin e Qytetit”

admin

Japonia hap dyert e saj për Kosovën

admin

Kjo është shuma milioneshe që Kosova humb në ditë për shkak të koronavirusit

admin

Baton Haxhiu: LDK-ja do ta formojë qeverinë e re në 10-ditëshin e parë të prillit

admin

Thaçi fton në takim të përbashkët liderët e partive

admin

Haradinaj: Nuk marrë pjesë në asnjë qeveri ku flitet për ndarjen e Kosovës

admin