Ejup Alimi dhe Ismet Guri dënohen me nga 3 vjet e 6 muaj burg për manipulime zgjedhore

Gjykatësja Marija Kletniçka në Gjykatën Penale shqiptoi dënim prej 3 vjet e 6 muaj burg për të akuzuarit në lëndën “Titanik 3”, Ejup Alimi dhe Ismet Guri.

Në seancën e sotme gjyqësore nuk ishte prezent deputeti i BDI-së, Ejup Alimi, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Gjykata i shpalli Alimin dhe Gurin fajtor për shkatërrimin e materialit zgjedhore në zgjedhjet lokale të vitit 2013 në Çair.

Sipas Gjykatës ata kanë manipuluar me rezultatet e sakta të votave, ku si pasojë kanë rritur numrin e votave për BDI-në duke i zvogëluar votat për PDSH-në dhe OBRM-PDUKM-në. Të njëjtat rezultate ishin dërguar në Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve në mënyrë që të vulosen si përfundimtare, por të njëjtat nuk u pranuan.

Gjykimi ka zgjatur rreth dy vjet, ndërsa mbi 30 persona kanë dëshmuar. Gjykimi u kthye nga fillim pasi gjykatësja Olja Ristova në mars të vitit të kaluar u përjashtua nga ky rast, e cila u zëvendësua nga gjyqtarja Maria Kletniçka.

Fillimisht aktakuza u ngrit nga PSP-ja, respektivisht përfaqësues të aktakuzës ishin Fatime Fetai dhe Gavril Bubevki, pasi skadoi mandati i PSP-së, rasti vazhdoi në prokurorinë republikane.

Related posts

Zaev nuk zbulon emrat e zv/ministrave, “Jemi në bisedime, nesër do të përcaktohemi”

admin

77 persona shkelin orën policore, arrestohen 58 prej tyre

admin

Hurma dhe bajame, formula për gjumë të qetë

admin

BE sot rikonfirmon vendimin për fillimin e bisedimeve me Maqedoninë dhe Shqipërinë

admin

Kodra e diellit dhe Mavrova zgjohen te mbuluar nga bora

admin

Dita Ndërkombëtare e Romëve- 8 prilli, ditë jo pune për komunitetin romë

admin