Centenoi: Do të dalim nga kriza me nivele të larta të borxhit

Presidenti i Eurogrupit, Mario Centeno paralajmëroi ministrat europianë të Financave kundër rrezikut të një fragmentimi të zones euro si pasojë e epidemisë së koronavirusit, në një letër dërguar ministrave të 19 vendeve të eurozones.

“Në mënyrë të pashmangshme, ne do të dalim nga kriza me nivele borxhi shumë të larta”, thekson Centenoi, i cili është gjithashtu minister i Financave i Portugalisë.

“Por, këto efekte dhe pasoja afatgjata nuk duhet të kthehen në një burim fragmentimi”, shtoi ai në letrën e tij.
Letra iu dërgua dje ministrave të 19 vendeve që kanë miratuar euron (Eurogroup), si dhe dy vendeve që nuk bëjnë pjesë.

Related posts

Karantinë 14 ditore për shtetasit e Maqedonasi së Veriut që hyjnë në Kroaci

admin

Studimi: Gjermanët kundër ndihmës financiare për sportet profesioniste

admin

Vazhdon rënia e vdekshmërisë në Itali nga koronavirusi

admin

Trump: Izolimi i zgjatur mund të shkatërrojë vendin

admin

Tifozët e Dinamos në ndihmë të foshnjave në Zagreb

admin

Bilanci botëror i Covid-19/ 423 mijë të infektuar dhe afro 19 mijë viktima

admin