Aplikacioni i ri/ Tregon nëse je afër një personi të infektuar me COVID-19

Shërbimi Shëndetësor Kombëtar në Angli po nxjerr një aplikacion të ri, i cili paralajmëron nëse afroheni me dikë që është i infektuar me COVID-19.

Aplikacioni i gjurmimit të kontaktit, i cili do të funksionojë në një bazë optike, do të zbulojë njerëzit me Covid-19 duke përdorur sinjale Bluetooth me rreze të shkurtër – përpara se të paralajmërojnë ata afër.

Sipas “The sun”, aplikacioni planifikohet të hidhet të lëshohet pak para se të hiqet bllokimi në Mbretërinë e Bashkuar.

Kjo nismë vjen pasi numri i vdekjeve në Angli u rrit me 367 vetëm në 24 orë, duke e çuar numrin total në Mbretërinë e Bashkuar në 1815.

Related posts

Mësoni të piqni pogaçe të shijshme me sodë bikarbonati

admin

Korab Shaqiri ironizon me Bill Gates: I besoj vetëm atij, pasi ai pati punë me viruse prej Windows 95

admin

Këto tri shenja të horoskopit më së vështiri e përballojnë izolimin

admin

Coronavirusi mund të jetojë edhe në sipërfaqe të pemëve dhe perimeve. Si duhet të veproni para se t’i konsumoni?

admin

Me rishikimin e buxhetit, planifikohen të shpenzohen 53.7 milion euro më shumë

admin

Qentë mund të jenë në gjendje të nuhasin coronavirusin

admin