Trump e bën të qartë, Meghan dhe Harry duhet të paguajnë për sigurinë e tyre në SHBA

Presidenti Donald Trump është shprehur qartë dhe shkurt se Shtetet e Bashkuara nuk do ta mbështesin ligjin për sigurinë e Princit Harry dhe Meghan pas raporteve se dyshja është zhvendosur nga Kanadaja në SHBA.

Trump bëri një publikim në Twitter ku shkruan se është “një mik dhe admirues i madh i Mbretëreshës dhe Mbretërisë së Bashkuar”, por shtoi se ata duhet të paguajnë vetë për mbrojtjen dhe sigurinë e tyre.

“Jam një mik i madh dhe admirues i Mbretëreshës dhe Mbretërisë së Bashkuar. U raportua se Harry dhe Meghan, të cilët lanë Mbretërinë, do të banojnë përkohësisht në Kanada. Tani ata janë larguar nga Kanadaja për në Shtetet e Bashkuara, gjithsesi Shtetet e Bashkuara nuk do të paguajnë për sigurinë e tyre. Ata duhet të paguajnë!”, shkruan Trump.

Donald J. Trump@realDonaldTrump

I am a great friend and admirer of the Queen & the United Kingdom. It was reported that Harry and Meghan, who left the Kingdom, would reside permanently in Canada. Now they have left Canada for the U.S. however, the U.S. will not pay for their security protection. They must pay!462K9:00 PM – Mar 29, 2020Twitter Ads info and privacy171K people are talking about this

Ndërkohë Harry dhe Meghan thanë që ata nuk kishin plane për të kërkuar siguri të financuar nga amerikanët. Ata raportohet se janë zhvendosur në shtëpinë e Meghan në Kaliforni, në mes të shpërthimit intensiv të koronavirusit.

Harry dhe Meghan do të tërhiqen zyrtarisht nga pozicionet e tyre në familjen mbretërore më 31 mars dhe nuk do të kryejnë më detyra në emër të Mbretëreshës, por këto angazhime do të rishikohen pas një viti.

Në një deklaratë të lëshuar përmes një zëdhënësi të dielën, çifti tha: “Duka dhe Dukesha nuk kanë plan të kërkojnë nga qeveria amerikane burime për sigurinë. Janë bërë rregullime të sigurimit të financuar nga privatët”.

Burimi: BBC

Related posts

Linjat hekurudhore në Itali rifillojnë punën, niset treni i parë me 192 pasagjerë

admin

Centenoi: Do të dalim nga kriza me nivele të larta të borxhit

admin

Rusi, dy të vdekur nga rrëzimi i një avioni trajnues

admin

Franca “duhet t’i kthehet më shpejt aktivitetit biznesor”

admin

Italia humb mjekun e njëqindtë në luftën kundër COVID-19

admin

Së paku 23 persona janë helmuar nga alkooli gjatë një funerali në Meksikë

admin