Trump nuk do të mbyllë Nju-Jorkun

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump vendosi se nuk ka nevojë për karantinë të Nju-Jorkut.

Ai paraprakisht e paralajmëroi mundësinë për mbylljen e Nju-Jorkut dhe pjesë të Nju-Xhersit dhe Konektikatit si masa në luftën kundër koronavirusit të ri.

Guvernatori i Nju-Jorkut, Endru Kuomo se mbyllja do të jetë “vdekjeprurës dhe anti-amerikan”. Ai shtoi se Nju-Jorku i ka zbatuar masat e karantinës, si ndalesë për tubime të mëdha dhe i ka urdhëruar njerëzit të qëndrojnë një shtëpi, por se është kundër “mbylljes”.

Me më shumë se 123.000 njerëz të infektuar me Kovid-19, SHBA është e para sipas numrit të rasteve në botë, derisa numri i vdekjeve arrin 2.200.

Related posts

Si do të udhëtojmë me avion pas pandemisë?

admin

Covid-19 ka anuluar edhe eventin e madh të modës “Met Gala”

admin

ANALIZA: Kur do të fillojnë të japin efekt kufizimet dhe izolimi në shtëpi?

admin

Olaf Scholz kandidat i mundshëm për kancelar të Gjermanisë

admin

OKB: Numri i të uriturve pritet të dyfishohet prej Coronës

admin

Sllovenia ul pagat e deputetëve dhe ministrave, punëtorëve iu paguhet edhe marsi

admin