Deri tani në karantinat e Maqedonisë nuk ka të infektuar me coronavirus

Ministri i Shëndetësisë bëri të ditur, Venko Filipçe në konferencë për shtyp njoftoi se deri më tani nuk ka të infektuar me coronavirus në objektet ku ndodhen qytetarët në karantinë shtetërore.

“Janë kohëra dhe situata në të cilën nuk duhet të stigmatizohen. As të sëmurë, e më së paku njerëzit që ndodhen në karantinë. Ata janë njerëz të shëndoshë dhe kjo paraqet model që na mbron të gjithë neve. Është model të cilin duhet ta përkrahin”,tha Filipçe.

Ai tha se personat që ndodhen në karantinë shtetërore kanë kushte të mira dhe se na kontrollet nga mjekët deri tani nuk ka asnjë të prekur gna coronavirusi.

“Ka katër apo pesë persona, të cilët janë të ftohur dhe janë testuar për coronavirus, por kanë rezultuar negativ”, tha ministri.

Related posts

Nesër priten të miratohen masat ekonomike

admin

Maqedoni: Prej sot inspektorët në terren, për lokalet që punojnë pas orës 18 do të ketë dënime të mëdha

admin

Edhe 29 raste të reja me koronavirus në Maqedoni, numri i përgjithshëm 114

admin

Spasovski: Kriza me Koronën tregoi se institucionet funksionojnë mirë

admin

Maqedoni, nga nesër fillon aplikimi për kredi pa interes për bizneset për ballafaqim me coronavirusin

admin

Virusi korona në RMV, këto janë vendimet e Qendrës për menaxhim me kriza

admin