40 shtetas nga Maqedonia mbeten të ngujuar në Peruxha, kërkojnë ndihmë të kthehen në vendlindje

Në punë në Itali, të ngecur në Perugia – 40 punëtorë nga Maqedonia kërkojnë kthim në vendlindje. Ata janë nisur për në kufirin e Sllovenisë me makinë dhe atje lejohen të kalojnë. Omer Xhelilivski nga Shkupi, i cili punon në Itali që nga viti 2011, dhe këtë janar u përpoq ta provonte fatin e tij si prerës drunjshë sërish, tregon për TV 24 se grupi i punëtorëve pranon të gjitha masat shtetërore, vetëm për t’u kthyer te familjet e tyre. Ai thotë se deri më tani institucionet i kanë injoruar, përcjell FLAKA.

Punëtori Omer Xhelilovski në Itali – Të gjithë kemi makinat tona, të gjithë pranojmë karantinën, vetëm për t’u rikthyer.

Ku ndodheni në Perugia?

Kush siç ka miq nëpër shtëpi. Ata të lënë të lëvizish, nuk mund të dilni. Shumica flenë në hotele.

Ndonjë prej jush ka simptoma të gripit?

Askush deri më tani nuk ka treguar simptoma të gripit, etheve, kollës.

Grupi i punëtorëve është vënë në listë, duhet të jetë të durueshëm dhe të mos ndërmarrë lëvizje të vetë-iniciuara që mund të jenë kundër masave të autoriteteve italiane, thotë konsulli maqedonas në Venecia Stojan Vitanov. Aktualisht, 500 shtetas nga Maqedonia nga Italia duan të kthehen dhe bëjnë çdo përpjekje për t’u kthyer, por me fluturime humanitare të organizuara nga shteti.

Vitanov i tha TV 24 se trupa diplomatike italiane dhe numri i diplomatëve maqedonas janë në dispozicion 24 orë në javë për kontakt.

“Përmes të dy DKP-ve, ambasada dhe konsullata e përgjithshme në Venecia janë rreth 500 qytetarë. Bëj apel, i kuptoj shqetësimet e tyre dhe panikun që po ndodh atje, normalisht, Italia është në një situatë të vështirë. Por unë u bëj thirrje atyre dhe të gjithë të tjerëve që të kenë pak durim, dhe po bëhet çdo përpjekje që ta organizojnë sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që njerëzit të kthehen”, tha konsulli Stojan Vitanov në Venecia, Itali.

Sipas MPJ-së, grupi nga Perugia kërkoi një karantinë private, por sot ata po kontaktohen përsëri. Sekretari i Shtetit i MPJ-së Zoran Popov thotë se linjat telefonike të ministrisë janë në dispozicion gjatë gjithë kohës dhe ato kontaktojnë qytetarët që kërkojnë ndihmë.

“Ajo që mund ta konfirmoj me përgjegjësi është se deri në 20 persona punojnë në Selinë e Krizave të Ministrisë së Jashtme dhe secili kontaktohet individualisht. Sipas informacionit që kam, është konfirmuar për mua se ata persona janë kontaktuar përmes telefonit, por refuzuan karantinën shtetërore dhe vazhduan rrugën për në Slloveni nga ku ishin kthyer”.

Përndryshe, sipas përparësive dhe shifrave, Selia e Krizave të Qeverisë mblidhet çdo mëngjes, ndërsa vendimet merren pasdite. Dy ditë më parë informohet për fluturimet që po organizohen dhe publiku do të informohet shtesë për fluturimet nga Italia. FLAKA

Related posts

MSh: Në 24 orët e fundit janë shëruar 36 pacient me koronavirus

admin

Fillon lehtësimi i masave restriktive

admin

Osmani: Duhet të jemi të përgatitur, po hyjmë në një proces të vështirë të negociatave

admin

Ndalesa për qarkullim, regjistrohen 46 shkelje gjatë 24 orëve

admin

Gostivar, 4 punonjës mjekësorë të infektuar nga virusi

admin

Infektohet me koronavirus i punësuari në Klinikën e Kardiologjisë

admin