Turqia pezullon të gjitha fluturimet ndërkombëtare

Presidenti turk Erdogan ka vendosur kufizime shtesë në mbarë vendin për parandalimin e përhapjes së koronavirusit në vend.

Erdogan dje njoftoi për pezullimin e të gjitha fluturimeve ndërkombëtare drejt dhe nga Turqia, si dhe një monitorim të rreptë të udhëtimeve të brendshme.

Që nga e premtja, numri i vdekjeve të lidhura me koronavirusin në Turqi ishte rritur në 92, ndërsa rastet totale arritën në 5,698.
Masat e reja kufizuese duhet të aprovohen nga qeveritarët lokalë përpara se të bëni udhëtime ndërkufitare dhe mbylljen e zonave të piknikëve, pyjeve dhe vendeve arkeologjike gjatë fundjavave.

Erdogan nuk dha një afat kohor se kur do të përfundonin kufizimet.  “Kohëzgjatja e këtyre masave do të varet nga vendosmëria e popullit tonë për të ndjekur udhëzimet,” tha Erdogan, duke u bërë thirrje turqve të “tregojnë durim dhe sakrificë”.

Related posts

Koronavirusi mbërriti edhe në Amazon, rasti i parë i infektuar në fise

admin

Kufizimi mund të ndikojë në një të katërtën e vendeve të punës në Europë

admin

Maska e obligueshme në të gjitha fluturimet ajrore

admin

Danimarka vazhdon daljen nga izolimi

admin

Shifra të frikshme nga Spanja, 394 viktima nga Covid-19 këtë të diel

admin

Mbajtja e maskës me detyrim në Gjermani

admin