RASTI I FUNDIT ME KORONAVIRUS NGA PODUJEVA – KISHTE ARDHUR PARA DY JAVE NGA ITALIA

Dy raste të reja me koronavirus janë shënuar sot në Kosovës, duke bërë që numri i personave të prekur me koronavirus të shkojë në 90.

Sipas IKSHP-së, Rastet pozitive janë raste kontakti, një me vendbanim në Podujevë dhe tjetri në Prishtinë, shkruan Insajderi.

“Po është një femër 31 vjecare, e lagjes së “Rudarve”, përkatësisht rruga “Ali Ajeti”,  gjendja e saj është stabile. Është infektuar me rast të kontaktit”, ka thënë Rudari për Insajderin.

31 vjecarja kishte dy javë që kishte ardh nga Italia, vend ky që tashmë është bërë vatra e koronavirusit.

Epidemiologia e QKMF-së në Podujeva, Bedrie Rama ka treguar për Insajderin se nga kjo familje janë testuar 7 anëtarë, ku gjashtë prej tyre kanë rezultuar negativ dhe vetëm 31 vjecarja ka dalur pozitiv.

Rasti nga Podujeva është një femër 31 vjecare e lagjes së “Rudarëve”. Kështu ka bërë të ditur për Insajderin, nënkryetari i Podujevës, Nexhmi Rudari.

Sipas, Ramës gjendja e saj është stabil, dhe gjendet në vetëizolim për shkak se nuk ka simpoma të rënda.

“Po sot kemi një rast pozitiv nga Podujeva, e njëjta para dy jave ka ardhur prej Italisë, ndërsa shtatë anëtar të kësja janë bërë teste dhe gjashtë prej tyre kanë rezultuar negativ vetëm 31 vjecarja ka rezultuar pozitiv. E njëjta është në shtëpi në vetëzizomile pasi nuk ka simptoma”, ka thënë Rama për Insajderi.

Related posts

Hoti kundërshton Vetëvendosjen: Asnjë shkronjë e Kushtetutës nuk do të cenohet

admin

KURTI DHE KOMANDANTI I KFOR-IT FLASIN PËR GJENDJEN E SIGURISË NË VEND

admin

Mali i Zi arreston një person për publikim të identitetit të pacientëve me COVID-19

admin

53 raste të reja infektimi në Shqipëri, një humbje jete në 24 orët e fundit

admin

Futbolli në Shqipëri do të rinis më 3 qershor?!

admin

​Haradinaj: Ju siguroj, nuk guxon askush ta prekë territorin e Kosovës

admin