A mund ta vrasin coronavirusin pijet e nxehta dhe rrezet ultravioletë?

Pyetjet sesi ndikon ushqimi dhe nxehtësia tek coronavirusi janë më të shpeshtat

Një mjek britanik, Hilary Jones, i është përgjigjur dy pyetjeve:

Pyetje: Kam dëgjuar që pijet e nxehta mund ta vrasin virusin. A është e vërtetë kjo?

Përgjigjja: Nuk ka absolutisht asgjë të vërtetë tek kjo, për fat të keq. Njerëzit janë duke lexuar të gjitha llojet e informacioneve dhe mbase për këtë bazohen te fakti se virusi ndikohet nga temperaturat e larta.

Por, pijet e nxehta nuk kanë asnjë efekt me virusin që hynë nga sytë dhe hundë. Nuk ka asnjë provë që pijet e nxehta mund të parandalojnë virusin ose t’i lehtësojnë simptomat.

Pyetje: A do të ndihmojë rrezet UV nga dielli që të ndalojnë coronavirusin?

Përgjigjja: Drita ultraviolet mund të dobësojë dhe ta vrasin virusin, sepse rrezatimi UV mund të shkatërrojë shumë mikroorganizma.

Por nëse tashmë e keni virusin në hundë dhe fyt, rrezatimi UV nuk do të ketë asnjë efekt.

Burimi: The Sun

Related posts

Tërmetet e fuqishme në Kroaci, shënohet viktima e parë

admin

Audi A3 do të ketë përmasa më të mëdha, si dhe nivel më të lart teknologjie

admin

Mësoni të piqni pogaçe të shijshme me sodë bikarbonati

admin

Kafe turke për një jetë të gjatë?

admin

Publikohet zyrtarisht sezoni i katërt i “La Casa de Papel”

admin

Hurma dhe bajame, formula për gjumë të qetë

admin