30 mjekë nga Shqipëria nisen drejt Italisë në luftën kundër koronavirusit

Tridhjetë mjekë shqiptarë do të mbërrijnë në Itali sot pasdite për të mbështetur vendin tonë për urgjencën e koronarovirusit, shkruan sot Emanuele Buzzi për gazetën më të madhe italiane ”Corriere della Sera”.

”Mjekët do të zbresin sot pasdite në Romë, por të gjithë do të operojnë në Bergamo, qyteti më i prekur, ku edhe do të transferohen. Ardhja e personelit shëndetësor është rezultat i një bisede që u zhvillua dje mes kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe ministrit të Jashtëm Luigi Di Maio dhe ndjek linjën e kërkuar nga Ministria e Kashtme italiane për solidaritet dhe ndihmë ndërkombëtare, siç ndodhi me Kinën dhe Rusinë për të dalë nga faza kritike”, shton gazeta italiane.

Mjekët do të qëndrojnë në Itali për një muaj dhe do të paguhen nga Shqipëria.

Kryeministri Rama tha se “nuk mund ta shihte Italinë në këtë vështirësi” dhe foli për ndihma sepse “ata e duan Italinë”.

”Mjekët shpëtojnë jetë dhe tani si vend ne po rizbulojmë vlerën më të rëndësishme, që është jeta”, deklaroi Di Maio, i cili do të shkojë në aeroport për të mirëpritur mjekët shqiptarë.

Related posts

Vajza e Lutfi Hazirit, Lotina shfaqet pa sytjena dhe ekspozon gjoksin

admin

Letra e Komisionit të Venecias: Nuk mund të merremi me kërkesën tuaj, sepse do ta dëmtonim Gjykatën Kushtetuese

admin

Situata politike në Kosovë, Avdullah Hoti përmend dy opsionet e vetme

admin

MUSTAFA MBËRRIN NË KUVEND, NIS TAKIMIN ME PRESIDENTIN THAÇI

admin

Tri tërmete gjatë natës në Durrës

admin

E TURPSHME: FALLANGAT E ALBIN KURTIT LINÇOJNË E MASHTROJNË NJERËZIT NË RRJETE SOCIALE

admin