Trump aktivizon një milion ushtarë për të luftuar koronavirusin

Për të ndihmuar me emergjencën e koronavirusit Covid-19, Presidenti amerikan Donald Trump ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv që autorizon thirrjen e deri në një milion personave ushtarakë rezervë në ushtri, marina, forca ajrore dhe roje bregdetare.

Sekretarët e Mbrojtjes dhe Siguria e Atdheut – e cila është përgjegjëse për njësitë e Rojes Bregdetare që nuk janë në varësi të Marinës – tani janë të autorizuar të porosisin anëtarët individualë dhe njësitë e Rezervës së Gatshme nën juridiksionin e tyre,  të “detyrës aktive të mos i kalojë 24 muaj rresht,” vuri në dukje Trump në urdhrin ekzekutiv të nënshkruar të premten në mbrëmje, transmeton portali arbresh.info.

Numri i rezervistëve të mobilizuar është “të mos kalojë 1,000,000 anëtarë në detyrë aktive në çdo kohë”.

Pentagoni dhe Siguria e Atdheut duhet të sigurojnë që “po merret konsultimi i duhur me zyrtarët përkatës të shtetit” në lidhje me përdorimin e rezervave të Gardës Kombëtare të aktivizuara nën këtë urdhër./arbresh.info/

Related posts

Tregtia e jashtme kineze bie me 9,3%

admin

Akuzat e Trump për koronavirusin, përgjigjet Kina

admin

Zvicër, nis hapja e disa bizneseve

admin

Turqi, shkalla e rritjes së rasteve me COVID-19, më e shpejta në botë

admin

Studimi: Gjermanët kundër ndihmës financiare për sportet profesioniste

admin

Shkrumbohet Kulla Abbco në Emiratet e Bashkuara

admin