Koronavirusi, numri global i rasteve ka tejkaluar 500 000 persona

Më shumë se gjysmë milioni njerëz në mbarë botën janë infektuar me koronavirusin e ri, njoftoi sot Organizata Botërore e Shëndetit, OBSH.

Më shumë se 20 000 pacientë me COVID-19 kanë vdekur, që kur sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi i ri nisi të përhapet nga Kina në fund të vitit të kaluar.

“Këta janë numra tragjikë, por le të kujtojmë gjithashtu se në mbarë botën ka qindra mijëra të mbijetuar”, tha kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus në një konferencë për shtyp në Gjenevë.

Related posts

SHBA-ja ndihmon Kosovën me 1.1 milion dollarë për të luftuar koronavirusin

admin

Norvegjia rihapen çerdhet pas një muaji mbyllje për shkak të koronavirusit

admin

Pasi që Kongresi u paralajmërua se 150 milionë amerikanë mund të infektohen me coronavirus, aeroportet, rrugët dhe parqet zbrazen(FOTO)

admin

Tërmet prej 4.3 ballëve godet Turqinë

admin

Bota s’do të jetë më kurrë e njëjta pas koronavirusit

admin

Ekspertët: Propozimi i Trampit, qesharak dhe pa bazë shkencore

admin