Hulumtimi i Oksfordit, tashmë disa njerëz janë imun ndaj koronavirusit

Të gjitha vendete e botës rekomandojnë izolimin në përpjekje për të zvogëluar përhapjen e koronavirusit. Por një studim i ri nga Universiteti i Oksfordit sugjeron se një pjesë e madhe e popullsisë tashmë ka zhvilluar imunitet ndaj koronavirusit.

Hulumtimet sugjerojnë se pandemia është në fazat e saj të mëvonshme, jo në fazat fillestare, dhe se virusi tashmë ka infektuar miliona njerëz në të gjithë botën. Në Mbretërinë e Bashkuar, ku është kryer studimi, gjysma e popullsisë së deritanishme duhet të infektohet. Nëse është e vërtetë, kjo do të thotë që shpërthimi global filloi rreth mesit të janarit dhe se shumica e rasteve të infektuara nuk kishin ose kishin vetëm simptoma të lehta.
Studiuesi kryesor, profesoresha Sunetra Gupta, një epidemiologe teorike, thotë se ajo mbështet vendimin e qeverisë britanike për të ndaluar lëvizjen në vend për të ngadalësuar përhapjen e virusit, dhe nëse kërkimi i saj është i saktë, do të nënkuptonte që një pjesë e madhe e popullsisë tashmë ka fituar imunitet ndaj virusit.

Sipas Guptas, tani duhen bërë teste për të zbuluar se kush e ka kaluar virusin pa vërejtur simptoma. Ekipi i saj hulumtues po punon me grupe nga Universiteti i Kembrixhit dhe Universiteti i Kentit për të filluar më shpejt testet të tilla.\Theweek.com 

Related posts

Covid-19 në SHBA, mbi 2 mijë të vdekur brenda 24 orëve

admin

Di Maio: Shpresojmë që ndihma financiare europiane të arrijë para 2021-shit

admin

Pompeo: Partia komuniste kineze nuk na informoi në kohë për virusin

admin

Pesë anëtarë të Kongresit amerikan të infektuar me koronavirus

admin

Trump: Lironi shtetet që po protestojnë kundër izolimit

admin

Gjermania, e shqetësuar pas raportimeve për largimin e trupave amerikane

admin