Rumani, të gjithë banorët e Bukureshtit do të testohen për Covid-19

Të gjithë banorët e Bukureshtit së shpejti do të mund të kalojnë test të koronavirusit të ri. Ministri rumun i Shëndetësisë, Viktor Kostake, deklaroi për televizionin Antena 3 se deri tani janë regjistruar 906 raste të infektimit me koronavirusin e ri. Deri tani kanë vdekur 17 persona nga ky virus.

“Ne dëshirojmë të zbatojmë program inovativ, si në Korenë e Jugut, t’i testojmë të gjithë banorët e Bukureshtit për koronavirus, me ndihmë të grupeve për testime mobile. Në këtë moment na duhen 2-5 milionë teste”, tha ministri Kostake.

Më 16 mars, presidenti rumun, Klaus Johanis, publikoi regjim të jashtëzakonshëm për shkak të koronavirusit të ri.

Related posts

Myslimanët në Gjermani gradualisht do të kthehen në xhami, komfor rregullave shëndetësore

admin

ANALIZA: Kur do të fillojnë të japin efekt kufizimet dhe izolimi në shtëpi?

admin

Britani, gjendet e vdekur në pyll gruaja e ish-ministrit Paterson

admin

Pështyu në karrocat e ushqimeve, i infektuari me koronavirus në Arabi mund të dënohet me vdekje

admin

Gjermani, regjistrohen rreth 18400 raste dhe 53 viktima

admin

Francë, kriza ekonomike pritet të shkurtojë 800 000 vende pune

admin