BE reagon pas rrëzimit të Kurtit: Kosova në gjendje të vështirë politike

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana Pisonero, ka reaguar pas rrëzimit të qeverisë së Kosovës në kohën kur vendi po përballet me pandeminë COVID-19.

Ajo ka thënë se votimi i djeshëm i mocionit për rrëzimin e Qeverisë e ka vendosur Kosovën në një situatë të vështirë politike në një kohë krize të shkaktuar nga koronavirusi, shkruan Gazeta inFokus.

“Votimi i mocionit të mosbesimit për qeverinë vendos Kosovën në një situatë të vështirë politike në një situatë të paprecedent të shkaktuar nga koronavirusi”, ka shkruar Pisonero.

Ajo ka thënë se Kosova ka nevojë për një stabilitet politik për të shtyrë përpara të gjitha përpjekjet për mborjtjen e shëndetit të njerëze nga COVID-19, shkruan Express.

Pisonero ka bërë thirrje që të gjithë liderët politik në Kosovë të veprojnë me përgjegjësi dhe për interesin e popullit të Kosovës, shkruan Gazeta Expres.

Në fund thotë se pas zhvillimeve të djeshme, hapat e radhës duhet të merren në pajtim me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

“Hapat e radhës pas votimit të djeshëm duhet të merren në dakordim me Kushtetutën e Kosovës”, ka thënë Pisonero./ Gazeta inFokus/.

Related posts

​Shqipëri, sot mund të dalin nënat dhe fëmijët

admin

I izoluar në konviktet e Prishtinës, Robert Berisha: “Nuk kam takuar as vajzën”

admin

Tërmet në Greqi

admin

Koronavirusi vret një tjetër person në Shqipëri

admin

Shkëlzen Jetishi shoqërohet në polici, nuk i respektoi rregullat e vetë-izolimit

admin

Hasani: Qeveria po e uzurpon pushtetin jashtëligjshëm

admin