Selmanaj, Kurtit: LDK është fajtore, sepse ju ka bërë kryeministër

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj, ia ka kujtuar kryeministrit Albin Kurti disa veprime që dikur Vetëvendosja i ka bërë ndaj Isa Mustafës, derisa ka thënë se është thellësisht i zhgënjyer që koalicioni VV-LDK nuk funksionoi.

“Dua t’i kujtoj disa gjëra kryeministrit. Kryeministër, ju edhe njerëzit e juaj u patët nis në Prapashticë që ta sulmoni shtëpinë e kryeministrit Isa Mustafa. Kryeministër, ju dhe njerëzit e juaj i patë vendos edhe shufrat e hekurit në rrugët për t’ia shpërthyer gomat e veturës së tij. Kryeministër, ju dhe njerëzit e juaj në Suharekë e keni sulmuar me gurë kolonën e kryeministrit, madje edhe me gurë shumë të mëdhenj, kolonën e kryeminsitrtit duke rrezikuar edhe jetën e tij”.

“Kryeministër, krejt këto ua ka falë LDK-ja dhe Isa Mustafa. Ju ka pranuar në shtëpi dhe të ka thënë ‘hajde po të bëjmë kryeministër, merri punët në dorë dhe kryej punët e shtetit të Kosovës’. Pse e ka bërë këtë? E ka bërë për të mirën e vendit, sepse kemi qenë të bindur që vetëm LDK-ja dhe Vetëvendosja mund ta kthejnë në binarë këtë vend”.

“A jam i zhgënjyer? Thellësisht i zhgënjyer për dy elemente. E para është që për vetëm 50 ditë, ju kryeministër, ndoshta jo edhe shumë me fajin tuaj personal, por me oborrin e njerëzve që i ke përreth që më tepër flasin për konsipracione dhe qasje dogmatike ndaj problemeve në Kosovë se sa problemet reale që i kemi, tash na ka sjellë në situatë ku kemi vënë në pikëpyetje a duhet ta vazhdojmë raportin tonë qenësor me Amerikën – si aleatin themelor që e kemi – apo të kthehemi dika tjetër?”.

“Elementi i dytë është që kemi filluar të sillemi brenda shtetit të Kosovës ashtu që kryeministri merr gjatë ditës vendime anti-kushtetutese, në mbrëmje çohet ai tjetri që e kemi në krye të vendit dhe e shkel Kushtetutën. Kemi vendos të bëjmë aventura duke e rrezikuar seriozisiht stabilitetin”.

Selmanaj në seancën e sotme të Kuvendit ku pritet të votohet mocioni për rrëzimin e Qeverisë ka thënë se LDK-ja është fajtore që e ka bërë Albin Kurtin kryeministër dhe Hashim Thaçin president, derisa foli edhe për Vjosa Osmanin – e cila ndërhyri duke thënë se askush nuk ka të drejtë t’ia përmend emrin dhe të flasë në emër të saj.

“Ju mund të shani dhe fyeni LDK-në. Keni të drejtë – shani, fyeni, krejt gjuhën e tmerrshme që e keni brenda dhe vulgaritetin shpreheni”.

“Pse? Sepse vërtetë LDK-ja është fajtore, sepse ju ka bërë kryeministër. Hashim Thaçi i ka krejt fajet, sepse LDK-ja e ka bërë president. Vjosa Osmani mund të na lëshohet në qafë, sepse LDK-ja e ka bërë kryeparlamentare”.

“Tri pushtetet kryesore në Kosovë janë për shkak të LDK-së, sepse ne i kemi bërë. A jemi të zhgënjyer? Normalisht që po, sepse puna e parë që e bëjnë këta njerëz që i zgjedhim i lshohen në qafë LDK-së”.

“Kur e patëm zgjedhur Hashim Thaçin president, pas dy-tre muajve u organizua mocioni për ta rrëzuar LDK-në dhe Vetëvendosja e përkrahu. U bënë bashkë për të na rrëzuar. Kur e zgjedhëm kryeministër Albin Kurtin, pas 45 dite merr veprime për neve krejtësisht të papranushme”.

Related posts

Si t’i shëroni duart e thata të cilat i keni dëmtuar me larje të tepërt?

admin

Kafe turke për një jetë të gjatë?

admin

Me rishikimin e buxhetit, planifikohen të shpenzohen 53.7 milion euro më shumë

admin

Ndalimi i lëvizjes për fundjavë, çdo ditë nga ora 14:00

admin

Manual i BBC/ Si të mos infektohesh kur bën blerje në supermarket

admin

Fuqia e luleshtrydheve: Ulin rrezikun e këtyre sëmundjeve në 40%

admin