MBËSHTETJA E MERKELIT PËR DIALOGUN KOSOVË-SERBI

Analistët gjermanë si Bodo Weber, këtë e konsiderojnë si lajm mbresëlënës, që shënon fillimin e kthimit të një dialogu politik të bazuar tek rregullat.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ia ka njohur të drejtën Qeverisë për ta përfaqësuar Kosovën në negociatat me Serbinë, ndryshe nga siç ka vepruar Brukseli zyrtar deri tash e edhe Washingtoni, qendra këto që akterë dialogu kishin identifikuar presidentët.

Kancelarja Merkel ia ka shprehur qëndrimin një ditë më parë kryeministrit Albin Kurti, gjatë një telekomunikimi që e kanë pasur, shkruan KOHA.

Në lidhje me përmbajtjen e bisedës kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët zëdhënësi i Qeverisë Federale, Steffen Seibert, dhe ai i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu. Në versionin adresuar mediave në Kosovë nuk figuronte paragrafi në të cilin Merkel flet për institucionin që duhet t’i zhvillojë negociatat. Mirëpo, ndryshe nga kjo, paragrafi ndodhet në versionin e deklaratës së publikuar në uebfaqet e qeverive të të dyja vendeve.

Related posts

PDK akuzon Kurtin se po bën presion ndaj Gjykatës Kushtetuese: Të ndalen këto sulme të ulëta

admin

Haradinaj, Kusarit e Kurtit: Unë nuk i vallëzoj Gadafit, nuk i zgërdhihem Bërnabiqit

admin

Mbërrijnë nga Italia trupat e pajetë të 12 shqiptarëve të vdekur nga koronavirusi

admin

Bashkëpunëtori i presidentit Rugova, mocioni ndaj Kurtit: Pazaret dhe skenarët do të jenë jetëshkurtër

admin

Prishtina futet në karantinë

admin

Zaharieva: Bullgaria nuk e konteston të drejtën e vetëvendosjes së RMV-së, por kërkon njohjen e të vërtetës historike

admin