Presidenti Trump thotë se masat e izolimit mund ta “shkatërrojnë” Amerikën

Presidenti amerikan, Donald Trump ka mbrojtur vendimin e tij për masa më të lehta izolimi në Shtetet e Bashkuara rreth koronavirusit, duke thënë se masat e ashpra mund të “shkatërrojnë” shtetin.
“Shumë njerëz pajtohen me mua. Shteti ynë – nuk është krijuar për t’u mbyllur”, ka thënë ai për kanalin Fox.
“Mund të shkatërroni shtetin në këtë mënyrë, duke e mbyllur atë”.

Trump ka thënë se duke filluar nga java e ardhshme ai do të “analizojë” nëse do të heqë masat për distancim shoqëror dhe karantinë, në mënyrë që ekonomia të kthehet në rrugën e vet.
“Ne nuk mund të humbim Boeing, ne nuk mund të humbim kompani të tilla”, ka thënë ai.
“Nëse humbim këto kompani, ne po flasim për qindra mijëra, miliona vende të punës”, ka thënë ai.

Deri më tani në Shtetet e Bashkuara janë mbi 46,000 njerëz të infektuar dhe 610 të vdekur me koronavirus.
Tash për tash, epiqendër e krizës është Evropa.

Related posts

OBSH: Koronavirusi nuk do të zhduket, do të duhet të mbrohemi

admin

Studimi, 71% e pacientëve me koronavirus që kërkojnë kujdes intesiv janë meshkuj

admin

Pragë, organizohet festë simbolike mbi urë për ti dhënë lamtumirën koronavirusit

admin

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë del pozitiv në testin e koronavirusit

admin

Rekord të shëruarash në Itali, bie edhe numri i pacientëve në terapi intensive

admin

Gjermani, piku i infektimit me koronavirus pritet në muajin qershor

admin