Përdori medikamentin që Trump sugjeroi kundër koronavirusit, vdes pas gjysmë ore një burrë në SHBA

Një burrë nga Phoenix ka vdekur dhe gruaja e tij është nën kujdesin kritik pasi të dy morën chloroquine phosphate në një përpjekje të dukshme për tu vetë-mjekuar nga coronavirusi, sipas sistemit spitalor Banner Health.

Siç shkruan CNN, Chloroquine është përmendur nga presidenti Donald Trump si një trajtim i mundshëm për Covid-19, por është gjithashtu “një shtesë që përdoret zakonisht në akuariume për të pastruar rezervuarët e peshkut”, tha Banner Health në një deklaratë.

Chloroquine është aprovuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave për trajtimin e malaries, lupusit dhe artritit reumatoid. Por FDA nuk e ka aprovuar atë për të trajtuar coronavirusin.

Ekspertët e Banner Health theksuan se ilaçet – si dhe “ilaçet e tjera të papërshtatshme dhe produktet shtëpiake” – “nuk duhet të merren për të trajtuar ose parandaluar këtë virus”.

Related posts

Gjermani/ Gjithnjë e më shumë të rinj të prekur nga Koronavirusi

admin

Trump: Media po më trajton më keq se Linkolnin

admin

Shifra të frikshme edhe në Iran/ Numërohen më shumë se 3 mijë të vdekur

admin

OKB paralajmëron: Bota po përballet me mungesën e uji

admin

Kufijtë në Europë nga e shtuna më të depërtueshëm

admin

Shkollat në Turqi mbeten të mbyllura deri në fund të majit

admin