Një person vdes nga “hantavirusi” në Kinë

Pas vdekjes së një personi në Kinë nga virusi i quajtur si “hantavirus”, i cili transmetohet nga minjtë tek njerëzit, shkaktoi shqetësim për një epidemi të re në vendin ku u zbulua për herë të parë koronavirusi i ri (COVID-19), transmeton Anadolu.

Sipas lajmit të transmetuesit zyrtar të Kinës, Global Times, theksohet se një person ka humbur jetën nga hantavirusi gjatë udhëtimit të tij me autobus në provincën Shandong.

Janë kryer testime ndaj 31 personave që gjendeshin në autobus.

Ndërkohë, pas këtij lajmi në rrjetet sociale u komentua se mund të shfaqet një epidemi e re, ndërsa etiketa “hantavirus” u bë trend mbarëbotëror.

Hantaviruset transmetohen tek njerëzit në rast të kontaktit me minjtë ose urina, pështyma ose jashtëqitja e minjve, e cila shkakton sëmundjen “Sindromi i mushkërive Hantavirus” (HPS).

Hantavirusi nuk transmetohet nga njeriu në njeri dhe nuk përbën rrezik të epidemisë.

Related posts

Fatih Terim , pozitiv me “Covid 19”

admin1

Italia arrin kuotën e 200 mijë të prekurve, bie numri i rasteve të reja dhe rritet ai i vdekjeve

admin1

Koronavirusi, kreu britanik i shëndetësisë: Jemi në rregull nëse vdesin më pak se 20,000

admin1

Bolsonaro kërcënon me tërheqjen e Brazilit nga OBSH-ja

admin1

Jugkoreanët votojnë me maska dhe doreza

admin1

Gjermani, regjistrohen rreth 18400 raste dhe 53 viktima

admin