Ischinger-Gjermanisë: Ndihmojeni shpejtë Kosovën, mos ia leni të gjitha Amerikës

Diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger i ka kërkuar Ministrit të Jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maasit që të tregojë se çfarë ndihme konkretisht do t’i ofrojë Berlini Kosovës në përballjen me koronavirusin.

Këtë kërkesë ai e ka bërë përmes një statusi në “Twitter” në gjermanishte, të cilit ia ka bashkuar statusin e ambasadorit gjerman në Kosovë, Christian Heldtit rreth video-konferencës së djeshme midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe kancelares gjermane, Angela Merkel me ç’rast është premtuar edhe ndihma e Gjermanisë në përballje me virusin.

“Kush ndihmon shpejt, ndihmon dyfish dhe këtë fushë nuk duhet t’ia lëmë krejtësisht SHBA-së”, shkruan Ischinger.

Related posts

Pesë anëtarë të Kongresit amerikan të infektuar me koronavirus

admin

Hungaria rinis sezonin në fund të muajit maj

admin

104-vjeçarja italiane shërohet nga koronavirusi: “Mrekullia dhe shpërblimi”

admin

Jeta e natës gjatë pandemisë, prezantohet kostumi revolucionar

admin

Viktima e dytë nga koronavirusi në Kroaci

admin

Mbi 700.000 të infektuar në botë: Kina merr frymë – Evropa dhe Amerika zhyten në krizë

admin