Bëhen 22-vjet nga Epopeja e Dukagjinit

Sot mbushen 22 vjet nga zhvillimi i betejës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Gllogjan e njohur si Epopeja e Dukagjinit.

Më 24 mars 1998 në Gllogjan është zhvilluar beteja frontale nga Forcat e UÇK-së dhe forcave të armikut, të cilat e kishin rrethuar Gllogjanin, ndërsa synim kishin shtëpinë e familjes Haradinaj, ku hasën në rezistencë të fuqishme.

Në këtë ditë ranë dëshmorë Him Haradinaj, Gazmend e Agron Mehmetaj.

Për shkak të gjendjes në vend me koronavirus, nuk do të ketë aktivitete sikurse herëve tjera që do të përkujtonte këtë betejë.

Related posts

Kushdo që hyn në Kosovë, dërgohet për 14 ditë në karantinë

admin

Katër raste të reja me koronavirus në Kosovë

admin

Këshilltari i Thaçit: Kurti u prish me Amerikën për Borrellin

admin

Greqia goditet nga një tërmet i fuqishëm prej 6.0 shkallësh

admin

Hapja e kufirit Kosovë-Shqipëri: Kjo është data kur mund të shkojmë në bregdetin shqiptar!

admin

Shpend Ahmeti i ndan këngëtarit Sabri Fejzullahu “Çelësin e Qytetit”

admin