Vjen njoftimi nga Ambasada kroate: Vetëm kosovarët që kanë raste urgjente mund të kthehen në vendlindje

Ambasadori i Kosovës në Kroaci, Gëzim Kasapolli, në një lidhje direkte në edicionin e lajmeve të emisionit të mëngjesit në Klan Kosova, ka thënë se vetëm qytetarët që kanë urgjenca mund të kthehen në Kosovë

“Kjo nuk është çështje dëshire por emergjente. Një numër i madh i qytetarëve është prekur. Ambasada është duke u munduar të bëjë një organizim për tu kthyer. Ministrja e Jashtme dhe Ambasada kanë një set të rregullave që duhet ti ndjekim. Ne kemi thënë që vetëm ata që kanë urgjenca mund të kthehen “.

Kasapolli theksoi se zgjatja e leje qëndrimeve është bërë konform situatës dhe rekomandimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

“Ne iu kemi zgjatë leje qëndrimet sipas rekomandimit të Organiztës Botërore të Shëndetësisë. Të gjithë ata që kanë ardhur në Zagreb kanë ardhur me kontrata pune dhe kanë marrë paga. Askush nuk ka ardhur me rekomandim të Ambasadës, por me iniciativë vetanake. E di se Zagrebi është qytet i shtrenjtë “.

Related posts

Zaharieva: Bullgaria nuk e konteston të drejtën e vetëvendosjes së RMV-së, por kërkon njohjen e të vërtetës historike

admin

4 skenarët e mundshëm nëse rrëzohet qeveria Kurti

admin

Gjukanoviq: Jam hajdut, sepse ua vjedh iluzionin për “Serbinë e madhe”

admin

Këshilltari i Thaçit: Kurti u prish me Amerikën për Borrellin

admin

Qeverisë kosovare i kërkohet që të gjithë punëtorët të përfshihen në Pakon Emergjente

admin

Shënohet viktima e katërt nga koronavirusi në Shqipëri

admin