Të burgosurat në Lipjan fillojnë prodhimin e maskave kirurgjikale

Në kuadër të implementimit të planit operativ “Corona Virus” me qëllim të mbrojtjes së të burgosurve dhe punonjësve të Shërbimit Korrektuese të Kosovës nga Pandemia “Covid-19”, të burgosurat në QKFL kanë filluar prodhimin e maskave kirurgjikale.

Për prodhimin e maskave kirurgjikale, me rekomandim të mjekëve profesionalë po përdoret material në të cilin nuk depërtojnë mikroorganizmat, pas kalkulimit të kostos së prodhuar, këto maska kushtojnë vetëm 0.10 cent për copë.

Shërbimi Korrektues i Kosovës përmes këtij prodhimi, synon në uljen e shpenzimeve ekonomike në maska kirurgjikale dhe në rritjen e nivelit të parandalimit nga pandemia “Covid -19” nëpër të gjitha institucionet korrektuese.

Maskat e prodhuara nga të burgosurat e QKLF-së, fillimisht do të përdoren për nevojat e të gjitha institucioneve korrektuese dhe atyre të paraburgimit, e nëse është e nevojshme edhe për institucionet të tjera shtetërorë.botasot.

Related posts

Veseli reagon pas viktimës së parë nga koronavirusi: Shpresoj që ky rast të jetë i fundit

admin

Limaj në përvjetorin e rënies së Luanit: Gjenerali që ka movituar mijëra ushtarë të UÇK-së

admin

Pesë të infektuar me koronavirus në Fushë Kosovë janë në gjendje stabile

admin

Gjykata Kushtetuese në Kosovë do ta shqyrtojë me urgjencë çështjen e dekretit të presidentit

admin

Shkon në 6 numri i viktimave nga Coronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë pacientja 71-vjeçare

admin

Kosovë, shkon në 135 numri i të prekurve me COVID-19

admin