Hasani: Qeveria po e uzurpon pushtetin jashtëligjshëm

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetutës thotë se me vendimin për kufizimin e lëvizjes së qytetarëve për shkak të koronavirusit, Qeveria e Kosovës ka vepruar në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës.

“Të drejtat dhe liritë kushtetuese nuk mund të kufizohen pa garancione kushtetuese të cilat mund të bëhen vetëm pas procedurave që i kontrollon sovrani në Kuvend”, tha Hasani në Pressing të T7.

Related posts

Kosovë, masa të reja kundër Covid-19

admin

Duma: Oligarkët po kërcënojnë njerëzit me largim nga puna

admin

​LIMAJ THOTË SE VETËM KUSHTETUESJA MUND TA NXJERRË VENDIN NGA KJO SITUATË

admin

Arrestohen 10 persona, thyen rregullat e lëvizjes në kohë pandemie

admin

Nënkryetari i AAK-së mesazh VV-së: Me Facebook nuk fitohen zgjedhjet

admin

“Më qëlloi të jem në krye në këtë kohë të mallkuar”, Rama: Nuk dimë dot se në çfarë pike do të na bien të ardhurat

admin