Filiçe: Po shqyrtohet përdorimi i hidroklorikinës me azitromicinë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe njoftoi se organet kompetente në vendin tonë po shqyrtojnë përdorimin e kombinimit të plakenilit ose hidroklorikinës me azitromicinën si terapi kundër virusit korona.

“Ata janë të dhëna të fundit në lidhje me kombinimin e atyre dy ilaçeve kundër malarias dhe një antibiotiku. Ata tani te ne janë në fazë të përgatitjes së protokollit nga Fakulteti i Farmacisë, nesër Komisioni për Sëmundje Ngjitëse do të shqyrtojë protokollin, do të prezentohen studimet klinike dhe do të merret vendim. Ne e kemi antibiotikun. Formën e ilaçeve kundër malarias nuk e kemi. Kemi komunikuar për ta siguruar atë”-pohoi Filipçe.

Hidroklorikin përdoret për të trajtuar malarian, ndërsa azitromicina është antibiotik që përdorur për të trajtuar shumë lloje të ndryshme të infeksioneve, të tilla si infeksione të frymëmarrjes, infeksione të lëkurës, infeksione në vesh, infeksione në sy dhe sëmundje seksualisht të transmetueshme.

Related posts

KRRE-ja sot publikon çmimet e reja të derivateve të naftës

admin

Doriev te Shkëndija, Radeski te Akad. Pandev?

admin

Filipçe: Kemi bërë 4 100 teste, jemi të parët në rajon në proporcion me popullsinë

admin

Ahmeti: Edhe partitë maqedonase po e krijojnë bindjen që ne jemi shtetformues

admin

Interpelancë ndaj Grubit dhe Osmanit? Mexhiti as nuk pohon e as mohon, do të heshtë në 100 ditët e para!

admin

Zgjedhjet, partitë me qëndrime të ndara para takimit

admin