Borë në pranverë, ditëve në vijim pritet që shtresa e borës të arrij 20 cm

Prej sot në mëngjes në vendin tonë po bie borë, edhe pse sipas kalendarit tashmë jemi në pranverë. Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike bëri të ditur se më së shumti borë ka rënë në Hanet e Mavrovës – 11 centimetra. Reshje të përkohshme të borës priten edhe gjatë dy ditëve të ardhshme.

Borë ka në Pozharan ku mbulesa e borës është nëntë centimetra, në Llazaropollë tetë centimetra, në Tetovë pesë centimetra, në Kriva Pallankë katër centimetra, në Kumanovë dhe Gjurishtë tre dhe në Krushevë dhe Berovë dy centimetra.

Temperaturat minimale në disa qytete ranë nën zeron. Më së ftohti ishte në Mavrovë ku janë matur – 6 gradë, ndërsa nën zeron temperaturat e mëngjesit ishin edhe në Llazaropolë, Krushevë, Kriva Pallankë,në Shkup, Kumanovë, Tetovë, Shtip dhe Berovë.

Për sot paralajmërohet mot i vranët, i ftohtë dhe me erë me reshje kryesisht të borës. Reshje më të mëdha priten në pjesët lindore. Erë të përforcuar veriore do të fryjë përgjatë Vardarit. Temperatura maksimale do të lëviz në interval prej 0 deri në 5 gradë.

Në Shkup mot i vranët me borë të përkohshme dhe me erë mesatare deri e përforcuar veriore. Temperatura maksimale do të arrijë vetëm deri në tre gradë.

Bora në mëngjes e rëndoi edhe komunikacionin rrugor, i cili për momentin po zhvillohet pa ndalesa por në rrugë të lagështa. Lidhja Automote e Maqedonisë informon se reshje të shiut ka në Strazhë, Presekë, Mavrovë, Kodër të Diellit, Pletvar, Kullë dhe Kripa Pallankë-vendkalimi kufitar Deve Bair. Dukshmëria në vendkalimin kufitar Gjavatë është ulur nga 20 në 50 metra.

Reshje të përkohshme të borës do të ketë edhe nesër dhe të mërkurën. Reshjet më të mëdha do të jenë në pjesët lindore të shtetit ku pritet formimi i mbulesës së borës edhe mbi 20 centimetra. Në rajonet tjera ka mundësi për paraqitje të mbulesës së borës, kryesisht rreth pesë centimetra, përveç se në malet ku pritet mbulesë më e lartë e borës.

Sipas paralajmërimit të sinoptikanëve, moti i vranët do të jetë i pranishëm deri të shtunën, por reshjet për shkak të ngrohjes do të jenë kryesisht nga shiu.

Related posts

Shënohen 74 raste të mos respektimit të orës policore

admin

Jep dorëheqjen drejtori e Fondit të Sigurimit Shëndetësore, Den Donçev

admin

Dimitrov: Nuk e kemi të qartë nëse BE-ja është serioze me ne

admin

Hekuran Duka falënderon qytetarët e Dibrës për sjelljen e tyre gjatë krizës

admin

Halil Kastrati nesër do të ndan 1000 pako ushqimore në shumë komuna të Maqedonisë së Veriut

admin

Koronavirusi në Shkup, tetë komuna me numra treshifrorë të të infektuarve

admin