Australianët nuk duan t’ia dinë për koronavirusin, mijëra qytetarë ia mësyjnë plazheve

Kur duket se coronavirusi i ri ka kapluar thuajse të gjithë globin, ka disa qytetarë që tregohen kokëfortë dhe nuk pajtohen me urdhrat dhe këshillat e dhëna nga qeveritë.

Rasti më i fundit na vjen nga Australia. Edhe pse kryeministri i vendit Scott Morrison, ka urdhëruar që qindra plazhe të mbyllen, mijëra australianë kanë “pushtuar” plazhet, në këtë rrezik të “heshtur” si pasojë e virusit korona.

Po ashtu në vazhdën e masave parandaluese  për COVID-19, kryeministri Morrison me anë të një konference shtyp urdhëroi mbylljen e të gjitha bareve, kafeneve dhe restoranteve në Australi, gjithashtu u urdhërua mbyllja e dyzinë plazhesh në Sidney.

Ndërkaq, deri më tani në të gjithë kontinentin Australian, janë regjistruar 1,354 persona të infektuar me koronavirus, ndërsa numri i të vdekurve deri më tani është fiksuar në 7 persona, shkruajnë mediat e huaja. 

Related posts

Von Cramon: Për idenë e ndryshimit të kufijve, duhet të pyetet populli përmes referendumit

admin

​Lajçak diskuton me Vuçiqin për dialogun Kosovë-Serbi

admin

I maskuar kokë e këmbë, Putin viziton nga afër pacientët e prekur nga koronavirusi (VIDEO)

admin

“Financial Times”: Britania nuk do të vendos kontrolle të plota kufitare me BE-në

admin

Kroaci, 6 miliardë dollarë dëme nga tërmeti i 22 marsit

admin

Varhej: BE-ja e gatshme të bashkëpunojë me qeverinë e re në Serbi

admin