Alarmon OBSH: Koronavirusi po përshpejton – barnat e paprovuara mund të bëjnë më shumë dëm

Pandemia e koronavirusit po përshpejton, por trajektorja e saj mund të modifikohet, tha sot kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit, duke u bërë thirrje vendeve të fillojnë një “sulm” duke testuar të gjitha rastet dhe duke vendosur në karantinë kontaktet e tyre të ngushta.

“Më shumë se 300,000 raste të COVID-19 janë raportuar deri më tani. Është shkatërruese, pandemia është duke u përshpejtuar, por ne mund të ndryshojmë trajektoren e saj,” tha Tedros Adhanom Gebrejesus në një konferencë virtuale për shtyp në Gjenevë.

“Ne nuk mund të fitojmë një lojë futbolli vetëm me mbrojtje. Ai gjithashtu duhet të sulmohet,” shtoi ai, duke u kërkuar njerëzve që të qëndrojnë në shtëpi dhe të vendosin masa fizike në distancë.

“Për të mposhtur virusin, ai duhet të sulmohet me taktika agresive dhe të synuara. Ai duhet të testojë çdo rast të dyshuar, të izolojë dhe trajtojë Ã §do rast të konfirmuar dhe të monitorojë dhe karantinojë çdo kontakt të ngushtë të tij,” tha shefi i OBSH-së.

Shefi i OBSH dënoi administrimin e ilaçeve për pacientët e infektuar me koronavirus përpara se komuniteti shkencor të mos pajtohej për efektivitetin e tyre.

“Studimet e ngushta dhe të rastit, bazuar në vëzhgimin, nuk do të na japin përgjigjet që na duhen. Dhënia e barnave të paprovuara mund të ngjallte shpresa të rreme dhe madje të bëjë më shumë dëm dhe të çojë në mungesë të barnave të nevojshme për të trajtuar sëmundje të tjera,” tha ai.

Related posts

Britani e Madhe/Kufizimet e koronavirusit mund të zgjasin për 6 muaj ose edhe më gjatë

admin

Salvini vlerëson ndihmën e mjekëve shqiptarë

admin

Sot samiti virtual mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

admin

Evropë, ndihma financiare zbut goditjen e papunësisë

admin

Gjermania ndan 750 miliardë euro për të ndihmuar ekonominë

admin

James Hooper i bie shuplakë Kurtit

admin