Thaçi kërkon gatishmëri për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një postimi në Facebook, theksoi se në rast nevoje, institucionet duhet të jenë të gatshme që menjëherë të shpallin Gjendjen e Jashtëzakonshme.

Ai ka shprehur ngushëllime ndaj familjes së viktimës së parë nga koronavirusi në Kosovë.

Thaçi tha se qytetarët duhet të zbatojnë masat e vendosura dhe të qëndrojnë në shtëpi në mënyrë që të mos përhapet virusi.

“Ne duhet t’i ndihmojmë mjekët, duke qëndruar të mbyllur në shtëpitë tona dhe duke i zvogëluar mundësitë e përhapjes më të madhe të këtij virusi. Institucionet e shtetit duhet të jenë të gatshme, që në rast nevoje të shpallet menjëherë Gjendja e Jashtëzakonshme. Duke punuar së bashku do ta tejkalojmë edhe këtë sfidë”, tha ai.

Related posts

Rritet numri i të prekurve edhe në Shqipëri, shkon në 89 numri i përgjithshëm

admin

Arbana Xharra: Më parë vdes nga Coronavirusi sesa të përdorë respiratorë nga Turqia

admin

Policia ka dalë për të pritur Pacollin në Aeroport

admin

Muhaxheri: Agim Veliu është arma më të cilën bëri ‘vetëvrasje’ Albin Kurti

admin

​250 raste të reja me koronavirus në Serbi

admin

Zgjedhjet në Serbi, rezultatet paraprake nxjerrin fitues absolut partinë e Vuçiqit

admin